Gå till innehåll

Ana Isabel Diez

I en tomlokal beskådas ett stor grön presenning hängandes över ett högt staket. Presenningen är broderad med berg liknande former i ljusgrönt.

Ett omfattande broderi breder ut sig på ett otraditionellt material: En presenning. ”Cross (Stitch) Point” kallar Diez verket – och öppnar för mångbottnade associationer. Korspunkt. Korsstygn. Med ordet stygn mellan kors och punkt, leds tanken till både smärta och behov av att föra samman.
Diez engagerar sig för kvinnors situation i samhället. Hon utmanar, i korsdraget mellan arbeten som historiskt sett förknippas med det maskulina respektive feminina – som här byggnadsarbete och handarbete. I stället för traditionella korsstygn har hon broderat X-stygn och Y-stygn, med en blinkning till de genpar som utgör en människas biologiska könsidentitet.

Närbild på konstverket som består av en presenning där korsstygn som X och Y utgör ett landskap.

Foto: Sofie Isaksson

Information om konstverket på teckenspråk

Senast uppdaterad:

Publicerad:

Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Kontakta OpenArt

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Vardagar kl. 8-16.30

Besöksadress: Näbbtorgsgatan 10

Öppettider: Vardagar kl. 10-16

E-post till servicecenter

 servicecenter@orebro.se