Gå till innehåll

På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Upplev känslan när du fyller ett rum med vackra toner! På Kulturskolans kurser i musik får du verktyg för att kunna berätta sådant som inte kan sägas med ord. Kurserna vänder sig till barn och ungdomar mellan 7 och 19 år.

Våra kurser i musik

Förberedande musikundervisning där vi lär oss om musikens byggstenar genom sång, spel på rytminstrument och rörelse.

Musikul är en tvåårig ämneskurs för elever i årskurs ett och två, i årskurs två får eleverna bekanta sig med olika instrument.

Lär dig spela efter noter, spela på gehör och improvisera. Spela tillsammans med andra i någon av våra ensembler och orkestrar med olika genrer, t.ex. klassiskt och pop.

Instrument att välja bland

Klaverinstrument

Piano/klaviatur, dragspel

Brassinstrument

Trumpet, trombon, tuba, valthorn

Stränginstrument

Gitarr, elgitarr, elbas

Stråkinstrument

Fiol, altfiol, cello, kontrabas

Träblåsinstrument

Blockflöjt, klarinett, fagott, oboe, tvärflöjt, saxofon

Slagverk

Slagverk/trumset, steelpan

Du kan hyra orkesterinstrument under en begränsad tid. Undantaget är piano, synt, alla slags gitarrer, trummor och dragspel som du måste skaffa själv.

Läs mer om instrumenten.

Du kan anmäla dig till sång från och med det året du börjar årskurs sju. Undervisningen sker enskilt eller i grupp.

Om du sjunger i kör får du sjunga tillsammans med andra och till exempel träna stämsång.

  • Kör, årskurs 1–6
  • Vokalensemble, årskurs 7 till och med gymnasiet

Musik finns även som fördjupningslinje och vänder sig i första hand till dig som går på högstadiet eller gymnasiet. Här har du chansen att fördjupa och utveckla ditt kunnande. Du erbjuds längre lektionstid och fler ämnen.

Du får lära dig grunderna i den kreativa processen att göra en egen låt i Garageband på Ipad. Allt från tips och hjälp med att skapa ett sound till att skriva text, melodi och skapa en helhet. Du behöver inte kunna spela något instrument eller ha någon förkunskap i musik eller appen Garageband. All utrusning finns att låna.

Torsdagar mellan 15.15-16.15 under veckorna 46-49.

Kursen är en kostnadsfri kortkurs om fyra tillfällen.

Undervisning och lektionstid

Du har lektion en gång i veckan.

Vi garanterar dig alltid minst 28 undervisningstillfällen under läsåret om du börjar vid höstterminens start. Beroende på ämne kan undervisningstillfällena i olika omfattning innefatta ordinarie lektion, repetition inför och genomförande av konsert/föreställning.
Din lärare informerar om mer exakta tider för läsårets förläggning.

Våra undervisningslokaler finns på Kulturkvarteret, Fabriksgatan 4.

Det är vi som undervisar i musik

Musik

Blockflöjt

Kristina Larsson, kristina.larsson@orebro.se

Brass

Lars Hellgren, tuba, lars.hellgren@orebro.se
Anna Holm, trombon, anna.holm@orebro.se
Aron Holmestrand, aron.holmestrand@orebro.se
Thomas Jonsergårdh, trumpet, thomas.jonsergardh@orebro.se
Staffan Sjösvärd, valthorn, staffan.sjosvard@orebro.se

Träblås

Ingrid Ekman, tvärflöjt, ingrid.ekman@orebro.se
Susanna Heinebäck, oboe och fagott, susanna.heineback@orebro.se
Johan Holm, saxofon, johan.holm@orebro.se
Jan Lundquist, klarinett och saxofon, jan.lundquist@orebro.se
Katarina Strandahl, tvärflöjt, katarina.strandahl@orebro.se
Florence Söderberg, tvärflöjt, florence.soderberg@orebro.se

Elgitarr och elbas

Marcus Måttgård, marcus.mattgard@orebro.se
Michael Ross, elgitarr, michael.ross@orebro.se
Antoni Yammin, elbas antoni.yammin@orebro.se
Viktor Wikdahl, elbas, viktor.wikdahl@orebro.se
Magnus Åkesson, elgitarr och gitarr, magnus.akesson@orebro.se

Gitarr

Oskar Hansson, oskar.hansson@orebro.se
Bo Johansson, bo.johansson@orebro.se
Lars-Olov Wikström, lars-olov.wikstrom@orebro.se
Eva Wååg, eva.waag@orebro.se
Ylva Åkesson, ylva.akesson@orebro.se

Klaver

Johan Alkenäs, piano, johan.alkenas@orebro.se
Nils Edlund, nils.edlund@orebro.se
Lisa Erbro, piano, lisa.erbro@orebro.se
Ingrid Misgeld, piano, ingrid.misgeld@orebro.se
Tommy Nilsson, dragspel tommy.nilsson@orebro.se
Erik Oldberg, piano, erik.oldberg@orebro.se
Eva Schneeberger, piano, eva.schneeberger@orebro.se
Thomas Stadigs, piano, thomas.stadigs@orebro.se
Rasmus Thomsen, piano, rasmus.thomsen@orebro.se 

Slagverk

Oskar Cederblad, oskar.cederblad@orebro.se
Stefan Kahl, stefan.kahl@orebro.se
Kjell Neander, kjell.neander@orebro.se 
Anders Nordberg, anders.nordberg@orebro.se

Stråk

Isak Björklund, isak.bjorklund@orebro.se
Elisabeth Lundberg, altfiol och fiol, elisabeth.lundberg@orebro.se
Henric Lundberg, fiol, henric.lundberg@orebro.se
Ingrid Morgan, cello, ingrid.morgan@orebro.se
Helena Nordquist, cello, helena.nordquist@orebro.se
Karin Sandell, fiol, karin.sandell@orebro.se
Karin Svensson Nordberg, karin.svensson.nordberg@orebro.se

Sång

Maria Augustsson Backman, maria.augustsson.backman@orebro.se
Åsa Bergfalk, asa.bergfalk@orebro.se
Katarina Josephsson, katarina.josephsson@orebro.se
Rita Köszegfalvi, rita.koszegfalvi@orebro.se
Lisa Sahlin, lisa.sahlin@orebro.se
Gunnel Sjöberg, gunnel.a.sjoberg@orebro.se

Senast uppdaterad:

Publicerad:

Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Kontakta Kulturskolan

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Vardagar kl. 8-16.30

Besöksadress: Näbbtorgsgatan 10

Öppettider: Vardagar kl. 10-16

E-post till servicecenter

 servicecenter@orebro.se