Gå till innehåll

På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Här hittar du kontaktuppgifter till Kulturskolans kansli, ledning och lärare. Här finns även adresser till våra lokaler.

Kulturskolans kansli

Telefon: 019-21 10 00 Örebro kommuns servicecenter
måndag–torsdag kl. 8–16 (lunch kl. 12–13), fredag kl. 8–12
E-post: kulturskolan@orebro.se
Fax: 019-21 46 10

Besöksadress: Fabriksgatan 4, Örebro

Postadress: Örebro kulturskola, Box 32520, 701 35 Örebro

Sjukanmälan

Mejla i första hand din lärare. Mejladress hittar du här nedanför under "Kontakta lärare".
Du kan även mejla kulturskolan@orebro.se eller ringa 019-21 10 00 Örebro kommuns servicecenter.

Kontaktuppgifter till ledning, administration, lärare med flera

Ledning

Lars Hilmersson, verksamhetschef      
019-21 12 19, 076-551 56 25
lars.hilmersson@orebro.se

Maria Gille, enhetschef
019-21 12 35, 076-551 39 59
maria.gille@orebro.se

Carolina Remstam, enhetschef
019-21 28 32, 070-257 85 03
carolina.remstam@orebro.se

Gitte Östling, enhetschef/producent
019-21 12 31, 070-344 17 92
gitte.ostling@orebro.se

Kansli

Amanda Eronen Enander, adminstratör
019-21 31 34
amanda.eronen.enander@orebro.se

Camilla Eriksson, administratör
019-21 13 14
camilla.c.eriksson@orebro.se

Elin Sundblad, administrativ samordnare
019-21 13 13
elin.sundblad@orebro.se

Tobias Kandenäs, kulturpedagog
019-21 12 25, 076-496 87 91
tobias.kandenas@orebro.se

Birgitta Jonsson, planerare/samordnare El Sistema
019-21 12 27
birgitta.jonsson@orebro.se

Maria Hulthe, planerare/samordnare El Sistema
maria.hulthe@orebro.se

Elin Nordström, teckenspråkstolk, samordnare
elin.nordstrom@orebro.se
019-21 12 42
SMS: 076-551 48 90

Övrig administration

Mike Crawford, arbetsplatsombud Lärarförbundet
mike.crawford@orebro.se

Anna Linder, kostymföreståndare
kulturskolan.kostym@orebro.se

Gunilla Nordstrand Lundquist, kostymassistent
kulturskolan.kostym@orebro.se

Helena Nordquist, biblioteksansvarig
helena.nordquist@orebro.se

Michael Ross, ljudtekniker
michael.ross@orebro.se

Produktionsteam

Produktionsteamet arbetar med skolans konserter, föreställningar och utställningar. I teamet ingår:

  • Gitte Östling, producent
  • Michael Ross, ljudtekniker
  • Anna Fredrikson, kostymföreståndare
  • Gunilla Nordstrand Lundqvist, kostymassistent

Bild, form, film och skrivande

Bild och form

Anna Linder, anna.linder@orebro.se
Frida Anthin Broberg, frida.anthin.broberg@orebro.se
Göran Sannander, goran.sannander@orebro.se
Kristina Segerlund, kristina.segerlund@orebro.se

Bild och form i grundskolan

Susanne Arvidsson, susanne.arvidsson@orebro.se

Film

Lina Ricklund, lina.ricklund@orebro.se

Skrivande

Kristina Larsson, kristina.larsson@orebro.se
Nanna Petersson, bibliotekarie, nanna.petersson@orebro.se

Dans

Anita Basha, anita.basha@orebro.se
Emma Hägerman Sundberg, emma.hagerman.sundberg@orebro.se
Gunilla Nordstrand Lundqvist, gunilla.nordstrand-lundqvist@orebro.se
Lisa Lundqvist, lisa.lundqvist@orebro.se
Linnéa Törnblom, linnea.tornblom@orebro.se
Anette Waldner, anette.waldner@orebro.se
Catrine Örman Oskarsson, catrine.orman.oskarsson@orebro.se

Musik

Blockflöjt

Kristina Larsson, kristina.larsson@orebro.se

Brass

Lars Hellgren, tuba, lars.hellgren@orebro.se
Anna Holm, trombon, anna.holm@orebro.se
Aron Holmestrand, aron.holmestrand@orebro.se
Thomas Jonsergårdh, trumpet, thomas.jonsergardh@orebro.se
Staffan Sjösvärd, valthorn, staffan.sjosvard@orebro.se

Träblås

Ingrid Ekman, tvärflöjt, ingrid.ekman@orebro.se
Susanna Heinebäck, oboe och fagott, susanna.heineback@orebro.se
Johan Holm, saxofon, johan.holm@orebro.se
Jan Lundquist, klarinett och saxofon, jan.lundquist@orebro.se
Katarina Strandahl, tvärflöjt, katarina.strandahl@orebro.se
Florence Söderberg, tvärflöjt, florence.soderberg@orebro.se

Elgitarr och elbas

Marcus Måttgård, marcus.mattgard@orebro.se
Michael Ross, elgitarr, michael.ross@orebro.se
Antoni Yammin, elbas antoni.yammin@orebro.se
Viktor Wikdahl, elbas, viktor.wikdahl@orebro.se
Magnus Åkesson, elgitarr och gitarr, magnus.akesson@orebro.se

Gitarr

Oskar Hansson, oskar.hansson@orebro.se
Bo Johansson, bo.johansson@orebro.se
Lars-Olov Wikström, lars-olov.wikstrom@orebro.se
Eva Wååg, eva.waag@orebro.se
Ylva Åkesson, ylva.akesson@orebro.se

Klaver

Johan Alkenäs, piano, johan.alkenas@orebro.se
Nils Edlund, nils.edlund@orebro.se
Lisa Erbro, piano, lisa.erbro@orebro.se
Ingrid Misgeld, piano, ingrid.misgeld@orebro.se
Tommy Nilsson, dragspel tommy.nilsson@orebro.se
Erik Oldberg, piano, erik.oldberg@orebro.se
Eva Schneeberger, piano, eva.schneeberger@orebro.se
Thomas Stadigs, piano, thomas.stadigs@orebro.se
Rasmus Thomsen, piano, rasmus.thomsen@orebro.se 

Slagverk

Oskar Cederblad, oskar.cederblad@orebro.se
Stefan Kahl, stefan.kahl@orebro.se
Kjell Neander, kjell.neander@orebro.se 
Anders Nordberg, anders.nordberg@orebro.se

Stråk

Isak Björklund, isak.bjorklund@orebro.se
Elisabeth Lundberg, altfiol och fiol, elisabeth.lundberg@orebro.se
Henric Lundberg, fiol, henric.lundberg@orebro.se
Ingrid Morgan, cello, ingrid.morgan@orebro.se
Helena Nordquist, cello, helena.nordquist@orebro.se
Karin Sandell, fiol, karin.sandell@orebro.se
Karin Svensson Nordberg, karin.svensson.nordberg@orebro.se

Sång

Maria Augustsson Backman, maria.augustsson.backman@orebro.se
Åsa Bergfalk, asa.bergfalk@orebro.se
Katarina Josephsson, katarina.josephsson@orebro.se
Rita Köszegfalvi, rita.koszegfalvi@orebro.se
Lisa Sahlin, lisa.sahlin@orebro.se
Gunnel Sjöberg, gunnel.a.sjoberg@orebro.se

Teater och drama

Miriam Bell, miriam.bell@orebro.se
Mike Crawford, mike.crawford@orebro.se
Malin Ekström, malin.ekstrom@orebro.se
Sanne Jansson, sanne.jansson@orebro.se
Hélène Nevers, helene.nevers@orebro.se
Josefine Nyman, josefine.nyman@orebro.se
Anna Sandvall, anna.sandvall@orebro.se
Joakim Waern, joakim.waern@orebro.se

El-Sistema Örebro

Birgitta Jonsson, birgitta.jonsson@orebro.se, verksamhetsansvarig

Brickebacken

Sofia Medin Lindström, sofia.medin.lindstrom@orebro.se
Joanna Lysen, joanna.lysen@orebro.se
Johan Holm, johan.holm@orebro.se
Maria Augustsson Backman, maria.augustsson.backman@orebro.se

Haga

Isak Björklund, isak.bjorklund@orebro.se
Vanja Lindeberg, vanja.lindeberg@orebro.se
Julia Hemström, julia.hemstrom@orebro.se
Ingela Rosengren-Krantz, ingela.rosengren.krantz@orebro.se

Kulturskolan i Vivalla

Niclas Ekholm, niclas.ekholm@orebro.se
Johanna Sundström, johanna.a.sundstrom@orebro.se
Miriam Bell, miriam.bell@orebro.se

Sms: 076‑551 48 90
E-post: kulturskolan@orebro.se

Här finns våra lokaler

Kulturkvarteret, Fabrikgsgatan 4, Örebro.
Undervisning sker även på skolor och i andra lokaler i Örebro och Lekeberg.

Senast uppdaterad:

Publicerad:

Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Kontakta Kulturskolan

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Vardagar kl. 8-16.30

Besöksadress: Näbbtorgsgatan 10

Öppettider: Vardagar kl. 10-16

E-post till servicecenter

 servicecenter@orebro.se