Rektorer i workshop om samtycke

För att aktualisera och få inspiration bjöds grundskolans rektorer och biträdande rektorer in till en workshop om samtycke, sex och relationer av och med teatergruppen Martin Mutter. Med start i höst kommer liknande workshops genomföras med årskurs 8-elever i Örebro kommuns grundskolor.

Nils, David, Åsa (Martin Mutter) och Malin (Örebro kulturskola).

Örebro kommuns skolor är sedan två år tillbaka med i ett projekt kring samtycke, sex och relationer. Målet är bland annat att Teater Martin Mutter och Kulturskolan ska leda workshops för elever i årskurs 8. Konceptet har testats på skolor och i höst är det dags "på riktigt".

Här kan du läsa en tidigare artikel om projektet: "Drar nytta av teaterns form i projekt om samtycke".

Som en förberedelse inför detta och en inspiration i arbetet, bjöds samtliga rektorer och biträdande rektorer in till en workshop i samma tema.

– Vi vill aktualisera frågan för alla. Vi vet att lärare tycker samtycke, sex och relationer är ett svårt område att undervisa om. Vi vill på detta sätt ge inspiration i arbetet framåt, säger Mia Aversjö, verksamhetschef för grundskolan i Örebro kommun.

Workshopen för rektorerna innehöll olika övningar, diskussioner, rollspel och dilemman som hade samma tema och liknade de workshops eleverna ska erbjudas. Rektorna fick agera utifrån olika aspekter av samtycke, ge exempel på situationer som kan uppkomma, lyfta viktiga frågor och diskutera möjliga lösningar.

– Vi vill visa hur teater och drama kan fungera som verktyg för skolorna i dessa frågor, förklarar David Levi, skådespelare på Martin Mutter.

Gustaf Brandell, rektor

Gustaf Brandell, rektor

Kommunens centrala trygghetsgrupp har en viktig roll i arbetet framåt med projektet. Till hösten kommer elever i årskurs 8 erbjudas workshops där olika referensgrupper redan testat olika upplägg. Trygghetsgruppen jobbar parallellt med frågor kring samtycke, sex och relationer och hjälper skolorna i arbetet.

– Vi tror att teater och drama är ett mäktigt instrument när det gäller samtycke och det som hör till dessa frågor. Men det är viktigt att det här inte blir ett tomtebloss, en slags engångsgrej, utan vi arbetar också fram ramar för för- och efterarbete, berättar Gustaf Brandell, rektor som leder teamets arbete.

– Vi är taggade på att köra igång. Responsen från referensgrupperna har varit jättebra. Vi märker att workshoparna öppnar upp rummet på ett jättehäftigt sätt. Syftet är att spränga tabun och "hyvla ner" tröskeln så att ämnet lättare kan diskuteras, avslutar Åsa Gustafsson, skådespelare på Martin Mutter.

/Mikael Kindgren och Jonas Gunnarsson, Pedagog Örebro

Senast uppdaterad:

Publicerad: