Konst, kaffe & kaka
%20Konst,%20kaffe%20kaka_1.jpg)
Konstvisning med fika på Örebro konsthall
Information
Mer om evenemanget
Konstvisning och fikastund på konsthallen blir en trevlig start på ett gemensamt möte med konsten. Under fikat får besökarna möjlighet att lära känna varandra och prata om sitt intresse för konst tillsammans med vår intendent. Eter fikastunden tar vi oss sedan vidare till en visning av Theatre of the Wild av Albin Biblom.
Om utställningen
I utställningen möter du fotografier och filmer som rör sig i gränslandet mellan människa och natur. Biblom utforskar vår nyfikenhet på det vilda, våra försök att förstå det och ibland kontrollera det. Bildvärlden är både stillsam och laddad, med klassiska kompositioner och en tidlös känsla som öppnar för frågor om fångenskap, projicering och vår längtan efter att komma nära naturen på våra egna villkor.
Praktisk information
Drop in
Fri entré med drop in, ingen föranmälan krävs.
Senast uppdaterad:
Publicerad:
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.